Wykonanie parku

Sposób mocowania przeszkód na drzewach a ochrona środowiska

Ponieważ najczęściej tego typu obiekty budowane są na drzewach zachodzi obawa czy nie zdewastują lasu i nie spowodują uszkodzeń drzew. Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej przyjrzeć się sposobom montażu urządzeń na drzewach. Montaż poszczególnych elementów jest wykonany tak, aby nie uszkodzić drzewa. Podesty montowane są metodą na ścisk, a liny stalowe osadzane na specjalnie przygotowanych podkładkach, które nie dopuszczają do wcinania się liny w pień i pozwalają na swobodny przepływ soków. Tak więc montaż urządzeń na drzewach odbywa się nie inwazyjnie dla drzewostanu, co obrazują poniższe rysunki:

 

Bezpieczeństwo a przeszkody parku

Park wykonywany jest w oparciu o normę PN-EN 15567- 1 i 2 PL
Podstawowym elementem decydującym o bezpieczeństwie klientów są liny stalowe. Dzielimy je na liny nośne, na których wiszą różne elementy przeszkód, oraz liny asekuracyjne służące tylko do zabezpieczenia klienta przed upadkiem z wysokości. Liny asekuracyjne są specjalnie oznaczone kolorową taśmą. Oprócz liny rozciągniętej na przeszkodzie pomiędzy drzewami stosujemy także pętle asekuracyjne na podestach. Wykonane także z liny stalowej, oznaczone tym samym kolorem, przeprowadzają klienta po podeście pomiędzy przeszkodami ułatwiając zabawę. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa używamy lin stalowych o wytrzymałości ok. 7 ton. Są to liny stalowe ocynkowane z rdzeniem stalowym o średnicy 10 mm i konstrukcji T6x19+IWS. Liny są łączone zaciskami wykonanymi wg norm przeznaczonych dla dźwigów, wykonane są ze specjalnej wzmocnionej stali wg DIN 1142.
Ponieważ klienci będą stosować tutaj zasady poruszania się na wysokości zaczerpnięte z alpinizmu, wszystkie zasady bezpieczeństwa oparte są o najnowsze trendy z dziedziny alpinizmu, a to przede wszystkim stanowi o bezpieczeństwie klientów.


Facebook